Odrop

Hidrolatai – švelnioji aromaterapija

Interneto platybėse šiai dienai galima prisiskaityti visokių nuomonių apie hidrolatus, vieni juos peikia, kiti liaupsina. O mes išliekame ištikimi savo tikslui – edukuoti žmones tik patikima, tikslia ir teisinga informacija. Šio straipsnio tikslas papasakoti Jums plačiau apie hidrolatus arba kitiems labiau žinomus kaip gėlių vandenis, kad patys susidarytumėte savo nuomonę.

Taigi, kas tas hidrolatas? Hidrolatas (gėlių vanduo) yra šalutinis distiliacijos produktas, išgaunamas distiliuojant eterinius aliejus iš augalų. Jame gausu ne tik augalų ištraukų, kurių nėra eteriniuose aliejuose, bet taip pat ir daugybe vandenyje tirpstančių elementų bei šiek tiek pačio aliejaus. Todėl iš esmės hidrolatas savo savybėmis nėra visiškai identiškas to paties augalo eterinio aliejaus savybėms, tačiau panašus. Pvz. jeigu žinome, kad levandų eterinis aliejus veikia raminančiai, tai hidrolatas irgi turės panašių savybių, bet neveiks taip stipriai.

Kaip vyksta eterinių aliejų distiliavimas ir iš kur atsiranda hidrolatas? Taigi distiliavimas yra pagrindinis eterinių aliejų išgavimo iš augalų būdas, kurio metu augalinė žaliava su vandeniu yra lėtai kaitinama specialiame distiliavimo įrenginyje. Pačiame inde augalas gali būti įmerkiamas į vandenį arba dedamas ant grotelių. Pirmuoju atveju šis procesas vadinamas tiesiog distiliavimu. O jeigu augalas dedamas ant grotelių virš vandens ir per jį smelkiasi garai, tai šis procesas vadinamas garų distiliavimu. Abiem atvejais karštis bei susidarę garai pro augalo sieneles prasiskverbia iki tų augalo ląstelių, kuriuose kaupiasi eterinės medžiagos ir jos su garais patenka į vamzdelį. Tas vamzdelis eina per vėsinamąją kamerą (bakelį), kurio viduje garai virsta skysčiu ir proceso pabaigoje patenka į surinkimo indus. Garai kondensuojasi į vandeningą distiliatą vadinamą hidrolatu arba gėlių vandeniu, o augalo ekstraktas virsta eteriniu aliejumi. Kadangi eterinis aliejus yra lengvesnė medžiaga už vandenį, tai jis lieka indo viršuje. Dėl to yra nesunku šias abi medžiagas atskirti, kaip atskirus produktus.

Ar visada distiliuojama tik dėl eterinio aliejaus? Dažniausiai taip, bet kartais pagaminto eterinio aliejaus kiekis būna toks mažas, kad procesas specialiai atliekamas būtent hidrolatui gauti, o eterinis aliejus laikomas labai vertingu šalutiniu produktu (pvz. rožių hidrolato gaminimo metu kartu būna surenkamas ir labai mažas kiekis distiliuoto rožių aliejaus).

Ar hidrolatai naudingi? Hidrolatai yra švelni ir labai vertinga medžiaga, kurią galima naudoti vietoj eterinių aliejų (arba kartu su jais) kosmetikoje, kasdieniai odos priežiūrai, plaukų priežiūrai ar net gydant odos ligas, sudirgimus ar įvairius išbėrimus.

Kokios hidrolatų savybės? Išvardinsime populiaresnius ir labiau žinomas hidrolatų savybes.

Levandų hidrolatas (Lavandula angustifolia) – natūralus odos drėkiklis, tonikas ir prausiklis, ypač vertinamas dėl raminamųjų savybių. Labai universalus, palaiko reikiamą odos pH. Tinka visų tipų odai, taip pat brandžiai ar aknės pažeistai veido odai. Išbėrimams, paraudimams ir panašiai. Visiškai saugus pasirinkimas kūdikių, vaikų ir jautrią odą turinčių žmonių.

Rožių hidrolatas (Rosa damascena) – veikia raminančiai, vėsinančiai ir saugo odą nuo uždegimo. Švelnus antiseptikas, turintis sutraukiamųjų savybių. Jis lengvai tonizuojantis. Puikiai tinka jautriai ir sausai odai.

Šaltmėčių hidrolatas (Mentha spicata) – puikus vėsinantį poveikį turintis odos drėkiklis. Jis puikiai tinkakaip burnos gaiviklis, taip pat pėdų vonelėms, karštomis dienomis atsivėsinti ir atgaivinti odą. Šaltmėčių hidrolate vyrauja karvonas, limonenas. Dėl šios priežasties šaltmėčių hidrolatai yra švelnesnio poveikio (nei pipirmėčių), veikia atpalaiduojamai, lengvai „vėsina”, saugūs net ir mažyliams.

Frankincenso hidrolatas (Boswellia carterii) – tai vienas iš retesnių bei vertingesnių hidrolatų, turintis puikių kosmetinių ir odą stangrinančių savybių. Tinka visiems odos tipams. Naudingas brandžiai, raukšlėtai, taip patprobleminei, spuoguotai odai prižiūrėti. Mažina esamus randus, pigmentines dėmes.

Romaniškųjų ramunėlių hidrolatas (Chamaemelum nobile) – raminantis, atpalaiduojantis ir miegą lengvinantis. Puikus  ir stiprus antialergenas. Tinka plaukų priežiūrai, atkuria jų blizgesį bei natūralų švytėjimą. Sauguskūdikiams ir mažiems vaikams. Ramina ir drėkina.

Nerolio hidrolatas (Citrus aurantium amata) naudingas žmonėms turintiems riebią ir mišrią odą. Jis puikiai ramina į uždegimus ir spuogus linkusią odą. Aromatas veikia atpalaiduojančiai. Puikus tonikas.

Arbatmedžio hidrolatas (Melaleuca alternifolia) – pasižymi antibakterinėmis, antigrybelinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis. Jis mažina uždegiminus procesus, lengvinti randų gijimą. Taip pat padeda sureguliuoti riebalų pusiausvyrą odoje, valo poras. Kaip ir visi hidrolatai gaivina odą. Tinka nuvalyti odą po prausimosi, kad neliktų nešvarumų ar makiažo likučių. Jeigu kvapas nėra malonus, tai jį galima maišyti su kitais hidrolatais, pvz. šaltmėčių, levandų ir pan.

Rozmarinų hidrolatas (Rosmarinus officinalis) – tonizuoja ir regeneruoja odą, skatina naujų, sveikų ląstelių gamybą, todėl tinka ir brandžiai odai priežiūrėti. Tai puiki priemonė paaugliams, kurių odą kamuoja aknė, spuogai. Tinka riebiai ir mišriai odai. Hidrolatas labai naudingas ir plaukams.  Stiprina, skatina jų augimą ir naikinti pleiskanas. Rekomenduojama skalauti plaukus kiekvieno plovimo metu.

Ar hidrolatas dirgina odą, kelia alergiją? Ir taip, ir ne. Čia vieno atsakymo nėra, čia, kaip ir su kosmetika, nėra vienos, kuri tiktų visiems be išimties. Kas tinka man, nereiškia, kad tinka ir mano draugei. Kartais tikrai pasitaiko žmonių su ypač jautria oda ir net tas pats rožių hidrolatas ar net vaistinių ramunėlių, kurie dažniausiai nedirgina odos, gali kažkam sualergizuoti, išsausinti odą. Jeigu žinote, kad esate alergiškas kažkokiam augalui, tiesiog venkite jo. Pasak vienos žinomos Lietuvos aromaterapeutės, „populiariuose šaltiniuose dažnai mėgstama rašyti apie „didžiulį“ alergizuojantį eterinių aliejų „pavojų“, tačiau pasklaidžius rimtus mokslinius leidinius, patikimų duomenų apie alergijas rasime itin mažai. Laikoma, kad tikros alergijos eteriniams aliejams yra labai retos“. Tad jeigu jau tokia koncentruota ir stipri medžiaga, kaip eterinis aliejus itin retai sukelia alergines reakcijas, tai hidrolatai, kurie yra daug kartų silpnesnė medžiaga už grynus natūralius eterinius aliejus, neturėtų sukelti iš vis jokių odos reakcijų. Tai yra visiškai švelni ir saugi medžiaga, kurią galima drąsiai naudoti ant odos gryną.

Ar tinka vaikams, visai šeimai? Taip. Hidrolatai vadinami švelniąją aromaterapija, kurią galima drąsiai naudoti visos šeimos nariams, jeigu tik kvapas priimtinas. Jį galite drąsiai naudoti vaikams nuo gimimo, taip pat vyresnio amžiaus žmonėms, nusilpusiems, sergantiems žmonėms bei nėščioms moterims. Hidrolatai taip pat tinka ir augintiniams.

Kaip galima panaudoti hidrolatus? Hidrolatus galima naudoti, kaip veido odos toniką. Taip pat tinka nuvalyti nešvarumams arba makiažo likučius. Jie puikūs odos drėkikliai ir gaivikliai ypač karštą vasaros dieną, bet tinka ir žiemos metu, kai patalpų oras būna sausas. Labai naudinga apipurkšti veidą prieš dedant kremą ar serumą, ypač jei jis riebesnis ir nenorite, kad liktų riebumo jausmo. O prieš naktį palepinti savo odą gaivia dulksna ir leisti jai susigerti į odą. Hidrolatai taip pat naudojami gaminant veido kremus, losjonus ar kaukes. Tinka skalauti arba purkšti švarius plaukus, galvos odą ir plaukų šaknis. Galima pilti į vonią, apipurkšti išbertą odą, kad ją nuraminti. Yra kas pila jį į difuzorius vietoj vandens ir garina su eteriniais aliejais. Puikiai tinka akių kompresams ar pašalinti nešvarumams, jei akys traiškanoja. Ramina odą po depiliacijos ir po skutimosi. O pirčių mėgėjams puikiai atgaivina veido odą, vėsi, kvepianti dulksna, prieš tai gerai atšaldyta šaldytuve. Hidrolatais galima kvėpinti patalynę prieš miega, nors tikėtis, kad kvapas išsilaikys ilgai, nevertėtų. Jeigu elektrinasi plaukai ar drabužiai, galite juo papurkšti.

Ar tinka visiems odos tipams? Yra hidrolatų, kurie tinka visiems odos tipams, bet tikrai ne visi. Prieš naudojimą vis tik reikėtų atsižvelgti kokia Jūsų oda ir kokį hidrolatą ruošiatės naudoti.

Jautriai odai: levandų, rožių, franklincenso hidrolatai.

Sausai odai (reikėtų drėkinančių ir raminančių): levandų, rožių, romaniškųjų ramunėlių, frankincenso hidrolatai.

Riebiai, mišriai odai (reikėtų odą valančių ir sebumo balansą išlaikančių): rozmarinų, frankincenso, pelargonijų, arbatmedžių, levandų, nerolio hidrolatai.

Kokias problemas gali padėti išspręsti?

Prakaitinė, viena dažniausių vasaros problemų. Vaikai dūksta, prakaituoja ir tada jau juos išberia. Geriausias vaistas levandų hidrolatas. Jeigu turite galimybę prieš purškiant hidrolatą nuprauskite vaiką švariu vandeniu ir tada purkškite ant odos. Bet jeigu nėra tokios galimybės, tiesiog purkškite išbertas vietas.

Egzemai tinka melisų, ramunėlių, taip pat gali tikti levandų ar net pelargonijų hidrolatai. Naudokite voniose, darykite veido garų inhaliacijas ir jais gaivinkite odą.

Akių nuovargį ir nedidelį uždegimą galima sušvelninti su rugiagėlių, levandų arba rožių hidrolatais. Darykite vandens voneles arba suvilgius vatos diskelį dėkite ant užmerktų akių vokų, kaip kompresą.

Akių traiškanojimui padėti gali levandų hidrolatas. Su švariu vatos diskeliu suvilgytu hidrolatu valykite užmerktas akis, braukdami nuo akies išorės link nosies. Tuo pačiu diskeliu nekraukite kelis kartus, geriau imkite naują, švarų. Ir abiem akims naudokite atskirus vatos diskelius. Taip pat dėkite suvilgytus vatos diskelius ant užmerktų akių vokų, kaip kompresą.

Konjuktyvitui – rožių hidrolatu suvilgytus vatos diskelius dėkite ant užmerktų akių vokų, kaip kompresą.

Susižeidus, išsipjovus galima pažeistą odą purkšti levandų hidrolatu. Dezinfekuos ir padės greičiau užgyti žaizdai.

Spuoguotai odai labai naudingi hidrolatai tokie, kaip levandų, arbatmedžių, frankincenso, pelargonijų ir t.t. Kiekvieną kartą nusiprausus labai svarbu odą nusivalyti švariu, vienkartiniu rankšluosčiu ar servetėle, kad neužneštumėte anksčiau nuvalytų nešvarumų iš naujo (prie šito reikia priprasti, nes mes įpratę tūrėti savo asmeninį rankšluostį, tačiau juo valomės visą kūną, o kasdiena keisti rankšluostį veidui, per didelė prabanga). Tuomet apipurkškite veido odą hidrolatu ir leiskite susigerti. Probleminei odai, labai svarbu kruopšti švara.

Na ir pabaigai, norėtume paneigti vieną interneto platybėse sklandančią dezinformaciją. Pasak vienos kosmetologės, kuri labai nusistačiusi prieš bet kokią natūralią kosmetiką su eteriniais aliejais ir hidrolatais. Ji teigia, kad hidrolatai turi nedaug naudos odai, o labiau veikia kaip „kvėpikliai“. Jie alergizuoja ir blogina uždegiminę odos būklę.

Na jau minėjome, kad nėra vieno produkto tinkančio visiems be išimties. Prieš naudojant bet kokį naują kremą vis tiek reikia jį prasitestuoti ant mažo odos lopinėlio dėl galimo sudirginimo. Natūralūs eteriniai aliejai ar hidrolatai taip pat ne išimtis. Tikrai pasitaiko žmonių, kuriems oda sureaguoja, bet taip kategoriškai teigti, kad hidrolatai turi labai nedaug naudos odai rodo visišką žmogaus neišmanymą bei klientų klaidinimą. Straipsnyje išvardijome tikrai daug naudingų hidrolatų savybių, tai ar jie vis tik naudingi ar ne, spręskite patys. Mūsų nuomonė tokia, kad ir kokią gerą priemonę naudosite, bet jeigu ji bus naudojama netinkamai arba persistengiant, visada iškyla rizika prisidaryti žalos. Bet čia galioja viskam gyvenime, ne tik kosmetikos priemonėms. Na, o pasakymas, kad hidrolatai labiau veikia kaip „kvėpikliai“ yra visiška nesąmonė. Na, kas jau kas, bet kaip „kvėpikliai“ jie veikia tikrai prastai, nes kvapą laiko tik kol yra purškiami.

 

Tikimės, kad straipsnis buvo informatyvus ir naudingas.

Su meile ODROP

Rašyti komentarą

logo