Odrop

Aromaterapija sportuojantiems

Aromaterapija ir sportas, atrodo kuom gali būti susiję šie dalykai. Pasirodo gali, nes masažai, kvapiosios vonios, įtrynimai skaudamų vietų yra puikiai tinkantys sportininkams, šokėjams ir kitiems aktyvia veikla užsiimantiems žmonėms. Įvairias traumas gali patirti visi, net ir profesionalūs sportininkai, o eteriniai aliejai yra visiškai natūralus ir sveikas pasirinkimas tiems negalavimams malšinti. Žinoma nereikėtų pamiršti, kad atsitikus labai rimtai traumai vis tiek į gydytojus kreiptis būtina. Taigi trumpai aptarsime įvairius negalavimus, kurie gali atsitikti sportuojant ir kokie eteriniai aliejai galėtų padėti vienu ar kitu atveju. Taip pat pasidalinsime ir keletu receptų, kuriuos nesunkiai galėsite susimaišyti namuose.

Nugaros skausmai:

Dėl raumenų nuovargio ar mėšlungio rekomenduojami masažai su tikrųjų levandų, mairūnų, rozmarinų eteriniai aliejai. O jeigu skausmas labai stiprus į mišinį galima įlašinti kelis lašus juodųjų pipirų ar imbierų eterinių aliejų. Taip pat šie eteriniai aliejai tinka ir nugaros skausmams dėl įtampos, kai žmogus į stresą sureaguoja raumenų sutraukimu, nors sąmoningai paprastai to nedaro, dėl to dažniausiai nukenčia stuburas, o ypač viršutinė jo dalis kaklas ir pečiai. Visais atvejais susijusiais su nugaros skausmais rekomenduojami atpalaiduojantys masažai ir kvapiosios vonios. O tarpuose tarp masažų rekomenduojama garinti, uostyti atpalaiduojantį ir antidepresinį poveikį turinčius eterinius aliejus: bergamočių, tikrųjų levandų, ramunėlių, kvapiūjų kanangų (ylang ylang), kvapiųjų šalavijų, sandalmedžių, pelargonijų.

Traumos:

Patempimai – labai svarbu žinoti, kad pasitempus jokiu būdu negalima masažuoti tos vietos. Rekomenduojama tik šalti kompresai (kiek įmanoma dažniau) ir standus, bet ne per daug suveržiantis tvarstis. Naudingiausi yra analgetinį poveikį turintys eteriniai aliejai, nes jie ne tik malšins skausmą, bet ir mažins uždegimą bei karštį. Tokie yra: tikrųjų levandų, vaistinių ramunėlių, juodųjų pipirų, rutulinių eukaliptų, imbiero, muskato, pipirmėtės eteriniai aliejai.

Receptas patempimams:

Į 1 arbatinį šaukštelį augalinio aliejaus įlašinkite 5-25 lašus tikrosios levandos eterinio aliejaus. Tepti vietiškai tą vietą. Ir pirmas 48-72 val. dėti šaltus kompresus.

Sąnarių uždegimai, skausmai ir nelankstumas – rekomenduojama daryti kvapiąsias vonias ir masažus. O tam naudoti detoksikuojančius eterinius aliejus, tokius kaip visžalių kiparisų, pankolių, kadagių ir citrinų. Jeigu raumenys sustingę – naudoti šildančius aliejus. O jeigu uždegimas ir skausmas – naudoti šaldančius aliejus. Skausmui malšinti tinka masažai, vonios ir šalti kompresai.

Šaldantys eteriniai aliejai: vaistinė ramunėlė, šlamutis, tikroji levanda, imbierinė citrinžolė, pipirmėtė, šaltmėtė, paprastoji kraujažolė, ciberžolė, rozmarinas.

Šildantys eteriniai aliejai: juodasis pipiras, kardamonas, imbieras, muskatas.

Receptas skausmui malšinti:

Į 10 ml. augalinio aliejaus įlašinkite 15-30 lašų tikrosios levandos eterinio aliejaus. Gaunasi 5%-10% mišinys ir juo tepkite pažeistą vietą. Ypač dideliam skausmui galima pasigaminti ir stipresnį net iki 20% mišinį, tačiau tokį stiprų mišinį galima naudoti tik trumpą laiką.

Voniai:

Į 1 valgomąjį šaukštą augalinio aliejaus, skysto muilo ar šampūno įlašinkite 5-25 lašus tikrųjų levandų eterinio aliejaus ir paskleiskite vandenyje.

Pastaba: po procedūrų sustingusį sąnarį būtina gerai išjudinti, kad neišsivystytu sąnario sąstovis ir savijauta nepablogėtų. 

Raumenys:

Raumenų aktyvinimui ir produktyvumo didinimui (rekomenduojama prieš treniruotes, pasirodymus ir pan.): juodųjų pipirų,  rozmarinų ir kadagių eteriniai aliejai.

Raumenų atpalaidavimui tinkantys: jazminų ir kvapiųjų šalavijų eteriniai aliejai.

Širdies raumens tonizavimui ir stiprinimui tinka tikrųjų levandų, mairūnų, šaltmėčių, pipirmėčių, rozmarinų, nerolio ir rožių eteriniai aliejai. Rekomenduojama masažuoti ir darytis kvapiąsias vonias.

Pavargusių raumenų skausmui siūlomi masažai ir karštos vonios su tikrųjų levandų, ramunėlių, mairūnų ir rozmarinų eteriniai aliejais, kurie mažina raumenų skausmą. 

Receptas raumenų skausmui:

Į 1 arbatinį šaukštelį augalinio aliejaus įlašinkite 5-25 lašus tikrųjų levandų eterinio aliejaus. Ir tepkite vietiškai skaudamą vietą.

Viso kūno masažui:

Suaugusiam žmogui – darykite tik 2% mišinį. Maždaug 20 lašų tikrosios levandos eterinio aliejaus į 30 ml. augalinio aliejaus.

Vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms – daryti tik 1% mišinį. Maždaug 10 lašų tikrosios levandos eterinio aliejaus į 30 ml. augalinio aliejaus.

Voniai:

Naudokite 5-25 lašų tikrosios levandos į 1 valgomąjį šaukštą skysto muilo, šampūno ar augalinio aliejaus ir paskleiskite vandenyje.

Sumušimai:

Labai veiksmingi šalti kompresai su tikrųjų levandų, pankolių ar isopų eteriniai aliejais, bet juos reikia dėti iš karto susimušus. Kai mėlynės spalva ima keistis ir pradeda žaliuoti ar gelsti, labai naudingas būna masažas su rozmarinų eteriniu aliejumi, nes jis spartina kraujotaką ir sumušimas greičiau pranyksta. O jei sumušimai yra ypač rimti, tinka juodųjų pipirų, tikrųjų levandų ir ramunėlių eteriniai aliejai.

Mėšlungis:

Eteriniai aliejai atpalaiduojantys vidinių organų mėšlungį: ramunėlių, bergamočių, tikrųjų levandų, kvapiųjų šalavijų, kadagių, mairūnų ir rozmarinų. Geriausia karšti kompresai virš pažeistos vietos arba švelnus masažas.

Eteriniai aliejai atpalaiduojantys išorinius raumenis: juodųjų pipirų, tikrųjų levandų, rozmarinų ir mairūnų. Geriausia gilus tos vietos masažas.

Nubrozdinimai:

Geriausiai tinka tikroji levanda, visžalis kiparisas, rožinė pelargonija ir šlamutis. 

Receptas:

Į 1 arbatinį šaukštelį augalinio aliejaus įlašinkite 10-20 lašų eterinio aliejaus ir tepkite nubrozdintą vietą. Mišinys gaunasi 10% – 20% stiprumo. 

Žaizdos:

Su antiseptinį poveikį turinčiais eteriniais aliejai galima valyti žaizdas, o suderinus su aliejais, kurie dar ir paspartina gijimą bei malšina skausmą galima pasiekti dar geresnių rezultatų. Taigi tam puikiai tinka: tikrosios levandos, arbatmedžio, miros ir penkiagyslės mirtenės (Niaouli) eteriniai aliejai. Jeigu žaizdelė nedidelė galima naudoti gryną eterinį aliejų, bet jeigu didesnė, reikėtų skiesti ir kreiptis į gydytoją. Iš pradžių pažeistą vietą gali šiek tiek padeginti, bet labai greitai praeina. Taip pat naudinga kelis lašus aliejaus užlašinti ant pleistro ir užklijuoti juo žaizdą. 

Kojų tarpupirščių grybelis:

Labai nemaloni problema, kuri kamuoja nebūtinai sportininkus, nors jiems užsikrėsti šiuo grybeliu yra didesnė tikimybė dėl gana palankios terpės susidarančios sportiniuose bateliuose, persirengimo kambariuose ir viešose dušinėse. Batuose susikaupusi šiluma ir drėgmė paspartina šio grybelio vystymąsi ir jį išnaikinti būna sunkiau. Rekomenduojami fungicidinių savybių turintys eteriniai aliejai, kurie taip pat padeda sumažinti ir niežulį: arbatmedis, tikroji levanda ir mira. Taip pat svarbu naudoti didesnės koncentracijos eterinių aliejų mišinius (20%), valyti panages, kirpti nagus ir nusiteikti tikrai ilgam gydymo procesui.

Receptas:

20 lašų arbatmedžio (arba tikrosios levandos) eterinio aliejaus į 1 arbatinį šaukštelį kokosų aliejaus. Ir tepti pažeistas vietas, 2 kartus per dieną.

Nemalonus kvapas:

Yra eterinių aliejų, kurie labai veiksmingai šalina blogus kvapus, ne tik aplinkoje, bet ir kūno. Jie gali būti naudojami kaip asmeninės higienos priemonės. Tinkamai atskiestus galima naudoti: bergamočių, tikrųjų levandų, visžalių kiparisų, nerolio, kadagių, japoninių laurenių. Saulėtomis dienomis nenaudokite bergamočių eterinio aliejaus, dėl to, kad jis didina odos jautrumą saulės šviesai. Tokiu atveju geriausia rinktis vieną iš kitų esančių sąraše. 

Receptai:

Pėdų purškalas – į tamsaus stiklo butelį įpilkite 60 ml. degtinės ir įlašinkite 30 lašų arbatmedžio eterinio aliejaus. Gerai suplakite ir purkškite pėdas.

Pėdų vonelėms naudokite iki 20% atskiestą mišinį. 

O, kad avalynė neskleistų nemalonaus kvapo galite tiesiog į ją įlašinti po 1 lašą tikrosios citrinžolės (Lemongrass).

Poilsis, meditacija:

Žmonėms, kurie dirba šį darbą ir kuriems sportas yra jų kasdienybė, labai svarbus yra visavertis poilsis. Kuomet kūnas ir galva pervargę, pradeda kamuoti ir kiti negalavimai, tokie kaip nemiga, stresas ir viso to pasekoje žmogus negali pilnavertiškai pailsėti. Aromaterapija tokiais atvejai yra begalo naudinga, nes eteriniai aliejai veikia visą žmogaus kūną, tiek fizinį, tiek emocinį, tiek protinį, tiek kūrybinį, tiek energetinį, tiek ir hormoninį. Rekomenduojama atpalaiduojantys masažai, kvapnios vonios, eterinių aliejų uostymas, garinimas aplinkoje, keli lašai prieš miegą ant pagalvės, kojų vonelės.

Raminantys eteriniai aliejai: tikroji levanda, taurioji didramunė, nerolis, smilkalinė bosvelija, kvapusis šalavijas, sandalmedis, kvapioji kananga (ylang-ylang).

Nemigai skirti eteriniai aliejai: tikroji levanda, mairūnas, kvapusis šalavijas.

Nuotaikai kelti skirti eteriniai aliejai: begamotė ir visi citrusai. 

Stresui, nerimui malšinti skirti eteriniai aliejai: nerolis, taurioji didramunė, bergamotė, jazminas, kvapusis šalavijas, tikroji levanda, karčiavaisis citrinmedis (petitgrein), smilkalinė bosvelija, pelargonija, kadagys, rožė, vetiverija, mairūnas.

Jaučiant stiprų psichinį nuovargį: visi citrusai, spindulinis eukaliptas, bazilikas, pipirmėtė, šaltmėtė, rozmarinas.

Receptai garinimui:

4 lašai apelsino ir 4 lašai pipirmėtės.

3 lašai bergamotės, 2lašai pelargonijos ir 3 lašai tikrosios levandos.

2 lašai smilkalinės bosvelijos, 2 lašai pipirmėtės, 2 lašai apelsino ir 2 lašai žaliosios citrinos.

Pastaba: visada labai svarbu tinkamai skiesti visus eterinius aliejus.

Būkite aktyvūs ir sveiki.

Su meile ODROP 

Rašyti komentarą

logo